Ekolojik Deterjan Sertifikası

Ekolojik deterjanlar; kil ve silis gibi mineraller ile zeytin yağı, şeker gibi bitkisel ve aynı zamanda yenilenebilir hammaddelerden yapılır. Diğer kimyasal içeriklere sahip deterjanlardan farklı olarak ekolojik deterjanların molekülleri tamamen yok edilir ve çevreye kesinlikle zarar vermez. Kimyasal içerikli deterjanlarda yer alan GDO enzimler çamaşırlar kuruduktan sonra da aktif oldukları için alerjik reaksiyonlara sebep olur.

Ekolojik deterjanların içeriğinde bulunan genleri ile oynanmamış enzimler, yıkama sırasında kendiliğinden yok olur ve alerjilere neden olmaz. Kimyasal deterjanların içerisinde beyaz çamaşırların daha canlı ve daha beyaz olmasını sağlamak için birçok alerjiye sebep olan floresan maddeleri bulunur. Ancak, ekolojik deterjanlarda, oksijenli su ve soda içeren ve aynı zamanda zararsız olan sodyum perkarbonat bulunur. Ekolojik deterjanlar içerisinde genelde cildi tahriş eden renklendirici maddeler ve kimyasal özellikteki koku esansları yer almaz.

Bu deterjanlarda yer alan kokular ise saf bitki özü yağları kullanılarak elde edilir. Diğer deterjanlar ise, birçok zararları bulunan petrol bazlı kimyasal maddeler bulunur. Ekolojik deterjanların bu özelliği kazanması için içeriğinde yer alan kimyasal maddelerin genelde %5-10 olarak kabul edilen oranları aşmaması gerekir. Mecburen kullanılan bu kimyasallar en az zararlı olan maddelerden seçilir. Çoğunluğu bitkisel ürünlerden oluşan bu organik deterjanların insan sağlığı ve çevrenin korunmasına yönelik birçok faydası vardır.

Ekolojik Deterjan Sertifikası Nedir?

Zararlı kimyasal içerikler bulundırmayan ve gıda, kozmetik vb. çeşitli maddeler için bazı kuruluşlar tarafından verilen ekolojik sertifikalar, buna benzer organik özelliklere sahip deterjanlar için de verilir. Uluslararası bazı sertifika kuruluşları tarafından organik deterjanlar ile ilgili incelemeler yapılır ve büyük oranda doğal maddeler içerdiği tespit edilen deterjan üreticileri ekolojik deterjan sertifikası almaya hak kazanır. Raf ömrü kısa olan ve verilen sertikalara uygun olarak en az kimyasal ile üretilen deterjanlar ekolojik deterjan olarak rahatlıkla satın alınabilir.

Ekolojik Deterjan Sertifikası Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde ülkemizde ekolojik deterjan sertifika programları büyük bir titizlikle yürütülüyor. Ancak üzerinden epey zaman geçmiş olmasına rağmen henüz ekolojik deterjan ile ilgili ülke çapında bu konu yaygınlaşmış değildir. Diğer yandan bazı kuruluşlar tarafından uluslararası standartlara uygun olarak ekolojik deterjan sertifikasyon çalışmaları da devam ediyor. Ekolojik deterjan sertifikası almak için başvuran firmaların ürünleri öncelikle sıkı bir incelemeye tabi tutulur. Özel laboratuvarlarda deterjan ve benzeri temizlik ürünleri için gerekli tüm testler yapılır. Bu testlerde; ürünlerin içerdiği kimyasal oranı ve zararlı kimyasal olup olmadığı, çoğunlukla hassas bir bünyeye sahip çocuklarda görülen ve deterjanların neden olduğu alerjik reaksiyon olasılığı olup olmadığı gözlemlenir.

Olumsuz sonuçlar görülürse kesinlikle ekolojik sertifika verilmez. Test sonucu başarılı olan firmalara ise belirli şartları yerine getirmeyi taahhüt etmesi karşılığında ekolojik deterjan sertifikası verilir. Ekolojik deterjan sertifikası almaya hak kazanan kuruluşlar, sertifika programını düzenleyen kurum tarafından yıllık olarak denetimlere tabi tutulur. Bu denetimler sonucunda daha önce sürdürmeyi taahhüt ettiği şartları yerine getirmediği tespit edilen firmalar için ilk etapta gerekli ikazlar yapılır. Ancak bu ikazlara yönelik düzeltmeler yapılmadığında sertifika iptal edilir.

Ekolojik Deterjan Sertifikası Kapsamında Hangi Ürünler Yer Alır?

Ekolojik deterjan sertifikası, genel olarak temizlik maksadıyla kullanılan ürünler için verilir. En başta toz, sıvı ve makine deterjanları olmak üzere, cam, duvar ve zemin temizleme maksadıyla kullanılan genel temizleyiciler, genellikle banyoda kullanılan sabun ve şampuanlar bu sertifika programı kapsamı içerisinde yer alır. Hayatın her alanında yer alan deterjan ve türevlerinin ekolojik olanlarının tercih edilmesi halinde insan sağlığı vve doğa için sağlayacağı katkı açıkça görülmektedir.

İlginizi Çekebilir