Vegan Nedir

Vegan veya veganlık denildiği zaman akla sadece beslenme konusundaki ihtiyaçlarımızı gidermek için et ve süt gibi hayvansal gıdalardan yararlanmamak gelmemelidir. Bunun yanında hayvansal ürünlerin kullanılmış olduğu ürünler de veganlık tabiri ile ters düşmektedir. Vegan yaşam tarzını benimsemiş olan bireyler daha sağlıklı bir yaşam sürecekleri ve çevrelerine de bu yönde etki edeceklerini düşünmektedirler. Peki detaylı bir şekilde bakıldığı zaman veganlık nedir?

Bu kavramın ortaya çıkış yılı olarak 1944 yılına emsal alabiliriz. Et ve süt ürünlerinden yapılmış olan hayvansal gıdalar olan yumurta, bal, deri, süt ve sayabileceğimiz birçok malzemenin yanında yün ve ipek gibi hayvanların kesilmesi söz konusu olmasa dahi, hem bu ürünlerin kullananlar tarafından uygun görülmektedir. Buradaki amacın sağlıklı beslenmek olduğu kadar hayvan yaşamına da saygı duymak olduğu söylenmektedir.

Kesim tarzlarının ve hayvanlara ne şekilde muamele edildiğinin bilinmemiş olduğu çiftliklerde kesilen hayvanların ürünlerini kullanmaktan uzak durmaktadırlar. Sadece çiftliğe has hayvanlardan değil, vermiş olduğumuz örnekten ayrı olarak dünya üzerindeki tüm hayvan ırklarını kapsayan bir veganlık söz konusudur. Hayatlarını tamamen bu düşünce ile geçiren bireyler sabah kalktıklarında dahi vegan kahvaltı hazırlayarak hiçbir zaman düşüncelerinden geri adım atmamaktadırlar.

Bu tarzdaki bir yaşamın her ne kadar sağlıklı ve hayvanları korumak üzerine bir yaşam olduğu söylense de, alınması gereken vitaminlerin vücuda girmemesi sonucu sağlık problemlerinin ve vitamin eksikliklerinin yaşanması söz konusu olabilmektedir. Başta protein ve kalsiyum olmak üzere, B12 vitamini ve D vitamini gibi birçok vitamin değerlerinde eksikliklerin oluşmasına neden olabilecek bir beslenme tarzı olabilmektedir.

Eğer vegan bir beslenme tarzına ayak uydurmak istiyor iseniz, oldukça titiz bir şekilde ne yiyip içeceğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Dengeli bir şekilde hayvansal gıdalardan alamadığınız vitaminleri farklı sebze ve meyveler ile gidermeniz gerekmektedir. Bunun için uygulanmış olan farklı diller günümüzde ortaya çıkmaktadır. Günümüzde veganlığın farklı çeşitleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunlardan birisi de çiğ veganlıktır. Bu beslenme tarzında aynı normal veganlıkta olduğu gibi hayvansal gıda ve ürünlerin kullanılmasına karşı çıkılmaktadır. Bunun yanında bu tip beslenen bireyler yüksek ısıda pişirilmiş olan gıdaları da yememektedirler.

Veganlar Ne ile Beslenir?

Hayvansal gıdalar ile beslenmeyi reddeden veganlar ne ile beslenmektedirler? Evlerinde vegan yemek tarifleri ile sofralarını hazırlayan vegan kişiler, dışarıda da buna uygun şekilde yaşamaya çalışmaktadırlar. Dışarıdan almış oldukları sütlerde, inek sütü yerine soya sütünü tercih etmektedirler. Aynı şekilde peynir alacakları zamanlarda inek veya koyun gibi farklı hayvanların sütünden elde edilmiş peynirleri kullanmamaktadırlar. Bunun yerine soya sütü ile yapılmış olan peynirleri tüketmektedirler.

Vegan ürünlerinin tatları ile normal ürünlerin tatları yaklaşık olarak aynı olmaktadır. Yapılmış olan ürünlerin kontrollerine sağlayabilmek için EUROLAB laboratuvar tarzı dünya geneline hitap eden ve en güvenilir sonuçları veren laboratuvarlar sayesinde, hayvansal gıdaların olmadığı ürünler piyasaya çıkarılmaktadır. Bu test aşamasından sonra V-MARK tarzı çalışma yerleri sayesinde vegan içerikler piyasaya sürülmektedir.

Vegan logolu ürünlerin piyasaya çıkması ve üreticilerin bu konuda yardıma ihtiyaç duyduğu anlarda yardımına koşulması gibi durumlarda, vermiş olduğumuz örneklerdeki gibi çalışma yerleri en hızlı şekilde ürünlerin kontrollerini yaparak güvenli hayvan ürünlerinin kullanılmadığı gıdaların piyasaya sürülmesini engellemektedir.

Yurtdışına bakıldığı zaman veganlar için çeşitli ürünlerin bulunduğu görülmektedir. Bu ürünlere yurt dışında kolay bir şekilde ulaşılır iken, tercih olarak seçenekler arasında vegan burger, pizza, dondurma ve kurabiye gibi birçok ürün yer almaktadır.

Türkiye’ye bakıldığı zaman ise vegan kavramının hala çok fazla yaygınlaşmadığı görülmektedir. Türkiye’de vegan ürün tercihlere yurtdışında olduğu kadar yaygınlaşmamıştır ve vegan kişilerin istemiş olduğu ürüne rahatlıkla ulaşma şansları çok olmamaktadır.

İlginizi Çekebilir