Ekolojiye Uygun Ürünler

Ekoloji, canlılar başta olmak üzere doğanın oluşturduğu unsurlara verilen genel bir isimdir. Yani ekoloji kavramı insanları, hayvanları, bitkileri, dağları, kısacası doğanın saf halinde bulunan her türlü oluşumu içerisinde bulunduran geniş kapsamlı bir kavramdır. Son zamanlarda özellikle ambalajlanmış ürünlerin çok satmasıyla birlikte dünya genelinde görülen kanser hastalığı oluşumunda ciddi artışlar yaşanmakta.

Bunun en önemli etkeni de gelişen teknolojiyle birlikte yiyeceklerin daha uzun süre muhafaza edilebilmesi veya yiyeceklerin daha farklı aromalara sahip olması için kullanılan katkı maddeleridir. Bu tür yiyeceklerin üretim miktarını, ekolojik ürünlerin miktarlarına oranlayacak olursak, üretilen ürünlerin yaklaşık yüzde 99'unun katkı maddesi içeren ve insan sağlığına zararlı yiyeceklerden oluştuğu acı bir gerçek.

Ekolojiye Uygun Ürünler Nelerdir?

Ekolojiye uygun ürünler, hem üretim aşamasında hem de tüketim aşamasında çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen ürünlerdir. Örneğin marketlerin büyük çoğunluğunda satılan hazır yumurtalar, tereyağları, peynirler aslında hayvansal kaynaklı doğal ürünler olsa da bu ürünlerin daha uzun sürelerce raflarda barınabilmesi için bu ürünlere katılan katkı maddeleri neticesinde doğal kaynaklı ürünler de insan sağlığına zararlı olabiliyor. Bir ürünün, ekolojiye uygun ürün sınıfına dahil edilebilmesi için bu ürünün hem insan sağlığına zararının olmaması, hem de tamamıyla doğal yollarla üretilmesi gereklidir. Sağlıklı ürünler insanlar tarafından tamamıyla doğal metotlarla işlenip doğal yollarla korunursa bu ürünleri ekolojiye uygun ürünler sınıfına dahil edebiliriz.

Ekolojiye Uygun Ürünler Nereden Temin Edilir?

Ülkemizdeki sanayi ve tesisleşmenin artmasıyla birlikte şehir ortamlarında veya merkezi yerlerde ekolojik ürün bulma ihtimaliniz neredeyse yok denecek kadar az. Dolayısıyla marketlerde “Doğal Ürün” etiketiyle satılan ürünlerin tamamına şüpheci bir şekilde yaklaşılmalıdır. Genelde kırsal kesimlerde ve köylerde yaşayan kişiler tarafından üretilen ürünlerin büyük bir kısmı ekolojik, yani doğal ürünlerdir. Hayvansal kaynaklı yiyecekler başta olmak üzere bitkisel kaynaklı ürünler de köylü halk tarafından üretilip işlenerek satılıyor. Bu ürünler ekolojiye uygun ürünlerdir ve insan sağlığına herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak hayvansal kaynaklı ürünlerin üretiminde kullanılan hayvanlar doğal otla değil hazır yemlerle besleniyorsa bu ürünler de yeterince ekolojik sayılmaz.

Ekolojiye Uygun Ürünler Sadece Yiyecek Mi?

Ekolojiye uygun ürün demek sadece tüketilen yiyecekler veya içecekler değildir. Çevreye zarar vermeyen ürünler de ekolojiye uygun ürünler kategorisinde yer alır. Örneğin ülkemizde üretilen ayakkabıların büyük bir kısmı sentetik maddeler kullanılarak üretiliyor. Ancak Amerika’da bir ayakkabı markası tamamıyla yün içeren ayakkabıların seri üretimine başlamış durumda. Bu ayakkabılar hem ayakta rahatlık hissiyatını arttırırken hem de doğal malzeme olan yünle üretildiği için çevreye zarar vermiyor.

Bizim de ülke olarak uzun süredir gündemimizi meşgul eden naylon poşet kullanılması da çevreye ciddi zararlar veren bir uygulama. Yapılan yeni kanunla birlikte doğada uzun süreler boyunca yok olmayan ve çevreye, insanların ve hayvanların sağlığına zararlı olan naylon poşet yerine kağıt torba veya file kullanılması teşvik ediliyor. Bu tür kağıt torbalar hem geri dönüştürülebilir, hem de doğada çok daha kısa süre içerisinde yok olabiliyor. Bu yüzden kağıt torbayı da ekolojiye uygun ürünler sınıfına dahil edebiliriz.

Tüm bunlara ek olarak tek kullanımlık ürünler yerine daha uzun süre kullanabileceğimiz ürünler de ekolojiye uygun ürünlerdir. Örneğin günlük hayatta pratik ve ucuz maliyetli olduğu için tercih edilen pet bardakların doğada çözünmesi oldukça uzun zaman alır ve bu süreç boyunca, içerdiği kimyasallar nedeniyle hem çevreye, hem de hayvanlara zarar verir. Bunun yerine istediğiniz zaman tekrar kullanabileceğiniz plastik bardaklar kullanarak ekolojik dengeye katkı sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir