Vegan ve Vejeteryan Belgelendirme Programı

Vejeteryan beslenmenin bir diğer kültürü olarak toplumda yer etmiş türe denmektedir. Vegan beslenme tarzı ile hayatlarını sürdüren birey sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Günlük yemek ihtiyaçlarını hayvansal gıdaları yemeyerek, et ve süt tüketimi yapmadan karşılanmasına denilmektedir.

Günlük ihtiyaçlarını karşılamak için hayvansal gıdalar yerine bitkisel gıdalar tercih edilmektedir. Vegan olan bireylerin beslenmek için hayvandan elde edilmiş olan et ve süt ürünlerinin yanında, hayvana ait yağların kullanılarak farklı ürünlerin elde edilmesi de uygun bulunmamaktadır. Bu şekilde yaşam tarzını uygulayarak sağlıklı olacaklarını düşünen veganlar, aynı zamanda çevreyi de korumak için bu yaşam tarzını seçtiklerini belirtmektedirler. 

Vegan ve vejetaryen beslenmenin temelinde hayvansal gıdaların tüketilmemesi yapmaktadır. Bunun yerine beslenmek için soya sütü, soya sütünden elde edilmiş peynir, nişastalı kabak gibi sayabileceğimiz birçok besin bulunmaktadır. Yurtdışında vegan bireylerin hayatlarını sürdürebilmek için günlük beslenmelerini gerçekleştirmeleri adına yemek ihtiyaçlarını rahatlıkla bulabilmektedirler.

Türkiye’ye bakıldığı zaman yurt dışı kadar çok fazla alternatifin bulunmadığı ve her ortamda vegana yönelik yemek menülerinin hazırlanmadığı görülmektedir. Ülkemizde de sektörün ve bu beslenme tarzını benimseyen bireylerin artması ile birlikte ürünlerde hayvansal gıda olmadan beslenme yaygınlaşmaya başlamıştır.

Vegan Belgesi Nedir?

Dünyanın dört bir tarafında yaygınlaşmaya başlayan bu beslenme tarzını farklı ekonomiler ve kültürler tescillemeye başlamıştır. Bu yaşam tarzını yaşamak ve bu kültüre katkıda bulunmak isteyen kuruluşlarda günümüzde mevcuttur. Aynı zamanda bu kuruluşların vegan kriterlerine uygun şekilde üretim yaptıkları da bilinmektedir. Aynı zamanda üretimin gerçekleştiği safhalarda ve sonrasında denetimlerinde sıkı bir şekilde sürdürmektedirler. Bu kontrollerin sağlanmasının ardından verilmiş olan belgeye vegan belgesi denilmektedir.

Vejetaryen Nedir?

Vejetaryen beslenmede et, balık, kümes hayvanları tüketimi yasaklanmıştır. Bunun yanında hayvanlardan çıkmış olan ürünlerden süt ve yumurta gibi ürünlerin yenmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Bu tarz bir beslenme metodu ile hayatınıza devam ettiğiniz zaman vejetaryenlik beslenme uygulamış olursunuz. Vejetaryanik olarak beslenen bireyler yedi farklı gruba ayrılmaktadır.

Vegan Belgesi Nasıl Alınır?

Vegan belgesinin verilebilmesi için üretim yapılan tesisteki şartlar ilk önce kontrol edilmesi gerekmektedir. Üretim öncesi şartlar, üretim sırasındaki şartlar ve üretim sonrası şartların kontrol edilmesinin yanı sıra, ürünlerin içerisinde kullanılan hayvansal gıdalar ve yan ürünler test edilmektedir.

Başvuru üzerine kontrol edilen ürünlerin vegan bireyler için uygun olduğu kararlaştırılırsa etiketleme yolu ile bu ürünler belirlenmektedir. Tüm bu süreç boyunca üretilen ürün ve üretimin yapılmış olduğu tesiste farklı aşamalarda deneyler yapılmaktadır. En güvenilir şekilde uluslararası kurumlar tarafından ürünlerin uygunluğu kontrol edildikten sonra vegan belgesi alınmaktadır.

Vegan sertifikası alabilmek için uluslararası düzeyde tanınan ve güvenilir olması oldukça önemlidir. Bunlardan birisi de V-Mark olmaktadır. Üretim aşaması ve sonrasında yapılacak olan kontrollerde herhangi bir hayvansal gıdaya rastlanmayan tüm firmalar rahatlıkla bu belgeye sahip olabilmektedirler. Aynı zamanda bu üretimi sağlayabilen fabrikaların, vegan beslenmeyi yaşam haline getirmiş olan bireylere ulaşması da oldukça kolaylaşmıştır.

Uluslararası tanınırlığa sahip markalar ile çalışılan firmalar, vegan ürünlerini rahatlıkla satabilmektedirler. Sertifika alabilmek için seçmiş olduğunuz kurum oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir. İnsanlar tarafından verilen onayın ne kadar güvenilir olduğu en başta gelen tercihlerden birisi olacaktır. Uluslararası düzeyde güvene sahip olan bu ölçüm merkezleri sayesinde bireylerin çok daha güvenli bir şekilde beslenme tarzlarına uymaları sağlanmaktadır.

Vegan logolu içerikler tüketmek isteyen bireyler ve bu ürünlerin en uygun şartlarda testlerinin gerçekleşmesini isteyen bireylerin, V-Mark ve EUROLAB gibi uluslararası tanınırlığa sahip kuruluşlar ile çalışmaları hem üreticiler için, hem de bu ürünleri tüketecek olan bireyler için oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir