Vegan Sertifikasyon Süreci

Vegan beslenme tarzını benimseyen bireyler için hızlı bir şekilde istemiş oldukları ürünlere ulaşabilmelerine yardımcı olmak, vegan bireylere güvenli ürün ulaşımını sağlamak için vegan sertifikasyon süreci son derece önemlidir. Önceden bu kadar fazla vegan yiyecek arayışı olmadığı için firmalar çok fazla rekabet etmiyor ve belgelendirme işleri çok fazla gündemde kalmıyordu.

Son zamanlarda iyice artan bu beslenme tarzı ile birlikte, firmalarda bu alanda rekabet etmeye başlamışlardır. V-Mark tarzı akredite kuruluşun denetimleri yapması oldukça önemlidir. Üreticiye son derece yardımcı olur ve tüketicinin de güvenli ürünleri yemesini sağlarlar. Vegan tarzı beslenen kişiler vegan ürün üretimi yapan firmaların üretilmiş olan ürünlere güvenmeleri bahsetmiş olduğumuz firmaların sertifikasyon çalışmaları ile olmaktadır.

Vegan ürünlerde hayvan kaynaklı gıdaların kullanılmadığı ve bu süreç içerisinde hayvansal herhangi bir ürünün malzeme olarak kullanılmadığı belgelenmesi ile vegan ürünler ortaya çıkmaktadır. Ürünlerin ambalajlanması ve etiketlenmesi sırasında dahi kullanılan malzemeler kontrol edilir ve gıda içerisinde hayvansal bir malzeme kullanılmasa dahi ürünün paketlenmesi sırasında kullanılan malzemelerde hayvansal gıda bulunur ise yine vegan bir yiyecek olmaktan çıkar.

Bu süreçler titizlikle yürütülürken, üretim aşamasından önce malzeme kontrolleri de firmalar tarafından kontrol edilmektedir. Kontroller sonucunda sertifikasyon verilir ise üretime geçilir. Vegan müşterilere ulaşmak için tüm bu aşamaları en iyi şekilde yapması gereken üretici, daha sonrasında anlaşmış olduğu kuruluşlar ile ürünlerini pazarlayabilmektedir.

Vegan belgesine sahip olmayan hiçbir ürünün bu kitleye hitap etmediği ve bu kitle tarafından satın alınamayacağını bilen firmalar günümüzde vegan üretimine yönelik çalışmalarını da sürdürmektedirler. Tüm bu süreçlerin V-Mark gibi bağımsız bir yetkili kuruluş tarafından denetlenerek sertifikasyonun verilmesi gerekmektedir.

Vegan Sertifikasyon

Uluslararası laboratuvarlarda yapılan vegan testi sonucu herhangi bir hayvansal maddeye rastlanmaması sonucu verilen sertifikasyon ile ürünlerin etiketlenmesi sonucunda piyasaya çıkarak satışa sunulması onaylanmış olacaktır. Uluslararası akredite kuruluşlar tarafından incelemeler yapılırsa ürünler tüm dünya genelinde tüketime açılabilecek şekilde onay almış olacaktır.

Genelde vegan sertifikasyonunda süreç 4 ile 6 hafta arasında tamamlanmaktadır. Bu süreç kimi zamanlar uzayabilir veya kısalabilir. Bu belgelendirme işlemi üretimi yapan kuruluşlar için oldukça önemli bir süreçtir. Ürünlerin piyasaya çıkmadan önceki kontrollerinin yapılışı ve etiketleme kısmında herhangi bir sıkıntı çıkmaması için üretimi yapan firmaların hayvansal gıdaya dair hiçbir şey kullanmamaları gerekmektedir.

Uluslararası yetkiye sahip kuruluşlar tarafından bu süreç testler ile denenmiş ve çevreye herhangi bir zarar verilmemiş, hayvanları herhangi bir şekilde mağdur etmemiş olunması gerekmektedir. Vejetaryen kişilerin hayvanlara zarar verilmemesi hassasiyeti bulunmaktadır. Örnek verilmesi gerekirse hem bu süreç ve diğer zamanlarda hayvanları öldürmek yerine kovalamak tercih edilmelidir. Herhangi bir böcekten rahatsız olunmuşsa, ortamdaki böceğin ilaç ile öldürülmesi onaylanmamaktadır. Bunun aksine ortamda bulunan böceğe sıkılan ilaç ile ortamdan kaçması sağlanmalıdır.

Üretilecek olan gıdaların içerisine konulan şekere kadar denetimler yapılmaktadır. Gıda içerisine atılacak olan şekerin kemik kömürü ile filtrelenmemiş olması gerekmektedir. Bunun kanıtı olarak belgelendirme yapılması gerekmektedir. Ürünün yapım aşamasından sonra kullanılan malzemeler de dahil hayvansal herhangi bir yan ürünün kullanılmaması gerekmektedir.

Bunların sertifikasyon ile onaylanması gerekmektedir. Ürünleri denetleyen firmanın herhangi bir ekstra sorusu veya istemiş olduğu vegan sertifikasyon belgesi onaylanmadan önceki soruları net bir şekilde cevaplanmalıdır. Vegan beslenmeye yönelik üretim yapması onaylanan kuruluşların bir yıl süre içerisinde üretim yapması onaylanmış olur.

Bu sürecin ardından bir sonraki yıl tekrardan kontroller gerçekleşmektedir. Gerçekleşen kontrollerde herhangi bir ihlal gözlemlenmediği takdirde, sertifikasyon bir yıl daha uzatılmaktadır. 

İlginizi Çekebilir