Vegan Sertifikasyon Kriterleri

Vegan sertifikasyon alınabilmesi için yarı mamul ürünü, tatlandırıcı malzemeler, maya, gıda malzemesi olarak hayvansal malzemeler ile işlenen yardımcı maddelerin bulunduğu ürünler ve üretim aşamasındaki tüm durumlarda hayvansal ürünlerin yanı sıra hayvanların teste sokulmuş olduğu anlar dahi olmaması gerekmektedir.

Ürün yapısında bu malzemeler kullanılmaz ise vegan kriterlerine uygun bir sertifikasyon sağlanmış olur. Bunun yanında içerik de gerekli olan sertifikasyon kriterlerine uyulması gereken durumlarda mevcuttur:

  • Ürün içerisinde hayvana ait herhangi bir ürünün bulunmaması gerekmektedir,
  • Deniz canlıları ürünlerin içerisinde kullanılmamalıdır,
  • Ürünlerin içerisine konulan aromalarda hayvansal aromalar olmamalıdır,
  • Hayvanlardan çıkarılan süt ve süt ürünleri kullanılmamalıdır,
  • Aynı şekilde yine hayvandan çıkmış olan yumurta ve yumurta ürünleri kullanılmamalıdır,
  • Vegan beslenme içinde gerekli olan bal, arı sütü gibi malzemeler kullanılmamalıdır,
  • Hayvansal ürünün ürün ile gıda veya giyim için bileşen bulunmamalıdır,
  • Hayvansal gıdaya ait hiçbir maddenin içerikler içerisinde kullanılmaması gerekmektedir.

Vegan Sertifikasyon Aşamasında Gereken Genel Süreç Gereklilikleri

Vegan denetimi yapıldığı sırada yapılan kontrolleri sağlayan ekipmanların da buna uygun olması gerekmektedir. Hayvansal gıdaların ürünlere bulaşma riskine karşı tedbirler alınmalı ve ürünlerin içerisine hayvansal gıda bulaşma riski tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Buna rağmen yapılan üretim öncesinde hayvansal gıda için malzemeler kullanılmış ise vegan üretimi sırasında, hayvansal gıdanın % 0,1 oranında olması gerekmektedir. Bu oran vegan ürünlerin içerisinde olabilecek en yüksek olan olarak ortaya çıkmaktadır.

Vegan sertifikasyonunda dikkat edilmesi gereken bir oran olarak ön plana çıkar iken, üretici maksimum kirlenme limitini aşmamak konusunda dikkatli olması gerekmektedir. Bunun yanında üreticinin bir diğer görevi depolama ve dağıtım işlemleri sırasında ürünlerin en kaliteli şekilde oluşması için iyileştirmeler yapması gerekmektedir. Ürün %0,1’lik satma payına kayması durumunda ise kategori olarak vegan kategorisinden çıkmasına neden olmaktadır. Vegan sertifikasyonunun alınabilmesi için tüm ürünlere gerekli olan testler yapılması gerekmektedir.

Vegan sertifikasyon ile hedeflenmiş olan doğa ve canlı yaşamını bozmadan dünyanın döngüsünü devam ettirmesi hedeflenmektedir. V-Mark gibi kuruluşların da incelemeleri ile birlikte tüketiciye en güvenli şekilde gerekli olan ürünler ulaşmaktadır. Vegan beslenme ile hayatlarını devam ettiren kişilerin yaşamını kolaylaştırmak üzerine kurulan kuruluşlardan birisi olarak ön plana çıkarak, üretici ve tüketicinin ürün aşamasında oluşan süreçlere yardımcı olmaktadır. Ürün kalitesini yükseltmek ve üretilen ürünlerin uluslararası standartlara uygun şekilde vejetaryen ürün olabilmesi için uluslararası kuruluşlar tarafından değerlendirilme yapılması gerekmektedir.

Bu şekilde üretim ve denetleme aşamasında çalışıldığı takdirde ticaret sırasında yaşanabilecek olası riskler ortadan kaldırılmaktadır. Vejeteryan beslenme sadece Türkiye genelinde değil, aynı zamanda yurtdışında da yaygınlaşmaya başlayan bir durumdur. Büyük üretimler yapan sektörlerin denetimlerini yapmak ve EUROLAB gibi dünya standartlarına uygun şekilde testler yaparak gıda ve kıyafet gibi ürün ve malzemeleri vejetaryen oranlarını test eden laboratuvarlarda bu aşamada oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Vegan sertifikasyona uygun olabilmesi için kullanılan bazı malzemeler bulunmaktadır, burada kimi bireyler bu malzemeleri duyduktan sonra, bunlardan birisi olan vegan deri nedir sorusunu sorar. Normalde deriler hayvan derisinden de yapılabilmektedir. Fakat vegan deride aynı deri gibi gözükmesine rağmen hayvan derisi kullanılmayarak tasarlanan deri kemerler gibi ürünlere denilmektedir.

Burada amaç aynı hayvan derisi gibi gözükmesine rağmen, yapım malzemesi olarak suni deri veya bitkiden elde edilmiş malzemeler ile yapımı tamamlanan deri ürünlere denilmektedir. Vegan sertifikasyonu olmasına rağmen deri malzeme kullanabilen üretim yerleri de bulunmaktadır. Buralarda dikkat edilen en hassas konu ise yapılacak olan bir kemerden dahi bahsediyor olsak, yapım aşamasında herhangi bir hayvan malzemesi kullanılmayarak farklı malzemelerden elde edilen buruşuk dokular ile birlikte hayvan derisi görünümünün elde edilmesi ile vegan bireylerin de kullanabileceği fakat hayvan derisi veya malzemesinden yapılmayan ürünler ortaya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir