Vegan Sertifikasının Faydaları

Dünya üzerinde yaygınlaşmaya başlayan vegan beslenme tarzı ile birlikte Türkiye ve dünya genelinde bu tarz beslenmeyi benimseyen bireylerin sayısında artış gözlemlenmiştir. Bireylerin bu beslenme tarzını benimsemesinde birçok farklı neden bulunmaktadır.

  • Vegan ürünleri ile beslenen bireylerin kilo verdiği bilinmektedir. Bu beslenme tarzında et ve et ürünleri yenmediği için fazla yağlanma ve kilo bulunmamaktadır. Bunun yanında protein kaybınızı farklı sebze ve meyvelerle desteklemeniz gerekmektedir.
  • Vegan olarak beslenme tarzını benimseyen bireylerde sağlık problemlerinin azaldığı öne sürülmektedir. Bunlara örnek olarak ise vegan diyet ile birlikte birey kalbinin çok daha sağlıklı ve korunaklı olduğu öne sürülmektedir.
  • Bunlardan ayrı olarak vegan diyeti yapan bireylerde 2 tip diyabet ve belirli kanser hastalıklarına karşı belirli düzeylerde koruma sağlandığı düşünülmektedir.
  • Hayvansal gıdaların tüketilmemesinden kaynaklı olarak protein alımı azalmaktadır ve ekstra olarak protein azaltmak için odaklanmanıza gerek kalmamaktadır.
  • Kilo vermek isteyen bireyler için uygulanabilecek bir beslenme tarzıdır.
  • Vegan yemek tarifleri ile yiyecek ihtiyacını karşılayan bireylerde 2 tip diyabet riskleri azaldığı bilinmektedir.
  • Aynı zamanda bu beslenme tarzı ile birlikte kan şekeri yüksek seviyesinin düşmesine ve başka tıbbi sorunların yaşanmasını önlemede oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
  • Vegan diyeti prostat, göğüs ve kolon kanserleri gibi birçok hastalığa karşı koruma sağladığı düşünülmektedir.
  • Vegan beslenme tarzına hayatında benimseyen kişilerin sağlık bakımından çok daha iyi oldukları ve kalp sağlıklarının da iyi yönde etkilendiği bilinmektedir.
  • Probiyotik açıdan zengin yiyecekler oldukça önemlidir, protein gereksiniminin karşılanması ve vücudun daha sağlıklı olmasını sağlamak açısından bu tarz vegan diyetleri ile vücudunuzun sağlığını koruyabilirsiniz.

Tüm bu yararları incelediğimiz zaman sonuç olarak vegan diyetleri ile bazı sağlık durumlarınız açısından yarar sağlayabileceğini söyleyebiliriz. Araştırmalar vegan beslenme tarzının faydaları hakkında çoğu durumları kesin şekilde bilememektedir. Bunun yanında daha fazla araştırma yaparak, beslenme tarzı konusunda daha kesin bilgilere ulaşmak için çalışmalar sürmektedir.

Bu araştırmalar sürerken, vegan kahvaltı ve buna benzer şekilde beslenerek hayatlarını sürdüren bireylerinde proteinleri bitki ve bazlı besinlerden almalara devam etmektedir. Aynı zamanda bitki bazlı besinlerin oldukça faydalı olduğu da bilinmektedir.

Vegan beslenmenin sadece vücudumuz açısından faydalı olduğu düşünülmemektedir. Aynı zamanda çevre ve hayvanlar açısından da oldukça önemli olduğu için bu beslenme tarzını benimseyen bireylerde bulunmaktadır. Hayatınızda değişen tüketim şekilleri ile birlikte bireylerde farklı şekilde yaşam biçimlerini kabul etmeye başlamışlardır. Çevre, hayvanlar ve sağlığınız açısından bakıldığı zaman günümüzde bu beslenme tarzını benimseyen birey sayıları artmaya başlamıştır.

Bireylerin teknoloji ve farklı bireylerin yapmış olduğu davranışları merak etmesiyle birlikte çoğalmaya başlayan vejetaryen sayısı bilinçli bir tüketim tarzını ortaya çıkarmıştır. 1970 yılından sonra vejetaryen beslenme kültürünün ortaya çıkmaya başladığı bilinmektedir. Vegan ve vejetaryen beslenme ile sağlıklı ve çevrenin korunmuş olduğu bir beslenme tarzı oluşturulmaya çalışılmaktadır. 1996 senesinden sonra küresel olarak incelendiği zaman vegan ve vejetaryen kuruluşları artmaya başlamış ve bu tarz beslenme şeklini benimseyen birey sayısında da bu doğrultuda artışlar olmaya başlamıştır.

Günümüzde ise bu beslenme tarzlarını tercih eden birey sayısındaki artış ile birlikte, ürünlerin incelenmesi ve onaylanması için uluslararası kuruluşların piyasaya girmesiyle birlikte bu alanda iş yapan birçok fabrikanın açılması sağlandı.

Aynı zamanda V-Mark ve EUROLAB gibi vegan testi ve gıdaların onaylanması aşamasında etkili olan kuruluşlar ile vegan olarak beslenme tarzını benimseyen bireylerin güvenli bir şekilde gıdalarını tüketmeleri sağlanmıştır. Sertifikasyonun verilmesi için oldukça kapsamlı incelemeler yapılması da hayvansal gıdaların ürünler içerisinde kullanılmasını engellemektedir.

İlginizi Çekebilir