Vegan Sertifikası Nasıl Alınır

Hayatımıza son yıllarda giren bazı beslenme türleri teknolojinin bize vermiş olduğu kolaylık ile çok kolay şekilde yayılmaya başlamıştır. Bu beslenme türlerinden en çok bilinenlerden birisi de vegan beslenme olmuştur. Vegan beslenme tarzını benimseyen bireylerin farklı tercihleri olabilmektedir.

Bunlardan en çok bilinirliği olan kavramlar ise çevre duyarlılığı, sağlık gereksinimleri, inanç gerekliliklere ve hayvanlara duyulan saygı gibi birçok neden ile vegan beslenmeye başlayan bireylerin olduğu bilinmektedir. Günümüzde birçok beslenme tarzının çıkmasının yanı sıra, hayatlarında vegan beslenmeyi merkez haline getiren birçok birey bulunmaya başlamıştır. 2010 senelerinde vegan olduğu düşünülen birey sayısı ile 2022 senesinde vegan olduğu düşünülen birey sayısı arasında çok büyük farklar bulunmaktadır.

Özellikle 2014 senesinden sonra 2022'ye kadar olan süre zarfında birçok bireyin vegan beslenmeyi hayatının bir parçası olarak benimsedikleri tahmin edilmektedir.

Hayvanlarının neslinin tükenmesini ve hayvana karşı duydukları sevgiden dolayı vegan beslenmeye başlayan bireylerde bulunmaktadır. Özellikle nesli tükenmekte olan hayvanlar düşünüldüğü zaman, nesillerine devam ettirebilmeleri için bireylerin katkıda bulunmak için vegan beslenme tarzına yönelmeleri de mevcuttur.

Sadece beslenme olarak değil aynı zamanda bu hayvanların çeşitli kısımlarından yapılan eşyalar da kullanılmamaktadır. Makyaj ürünleri ve deri eşyalarda kullanılan hayvanlara ait parçaların kullanımının önüne geçmek için bu tarz ürünlerin kullanılmasını reddetmektedirler.

Vegan sertifikası verilmesi için kuruluşların hayvan kökenli et veya et ürünlerini kullanmaması gerekmektedir. Aynı zamanda et ile oluşturulmuş olan harici hayvansal ürünlerinde kullanılması yasaktır. Kombine edilmiş hayvan parçalarının ürünlerin içerisinde kullanılarak gıda haline gelmesi veya eşya olarak kullanılması da vegan kişiler tarafından reddedilmiş ve hayatlarından çıkarılmıştır.

Üretim ve üretim sonrası aşamalarında bu tarz ürünlerin ne seviyede vegan kişilerin yiyebileceği durumda olduğunu analiz etmek için EUROLAB laboratuvar tarzı uluslararası araştırma laboratuvarları kurulmuştur. Buralardan elde edilen veriler ile gıdaların veya eşyaların vegan kişilerin kullanabileceği tarzda ürünler veya gıdalar olup olmadığı incelenmektedir.

Aynı zamanda vegan üretim yapan işletmelerdeki üretim yerleri de incelenerek, çalışma öncesi ve sonrasında yapılan çalışmalar sırasında hayvansal malzeme veya gıda kullanılıp kullanılmadığı incelenmektedir. Üretimin yapılmış olduğu tesislerde temizlik işlemleri sırasında da hayvansal bazlı ürünlerin kullanılması yasaklanmıştır.

Vegan sertifikası alabilmek için üretim yapan fabrikaların ilk olarak gerekli yerlere başvuru yaparak vegan etiketi almak için müracaatta bulunması gerekmektedir. Bu başvuru ile sürecin ilk aşaması başlamış olur. Yapılan başvurunun ardından denetim ve kontrol süreci başlamaktadır. Üretilen ürün veya gıda aşamalı olarak kontrol altına alınmaktadır. Fabrikadan başlayarak, üretilen ürünün kendisine kadar birçok test uygulanmaktadır.

Aynı zamanda bu fabrika içerisinde de kontroller detaylı şekilde yapılmaktadır. Vegan bir ürün veya gıda olup olmadığı bu süreç içerisinde yapılan kontroller ile belirlenmektedir. Denetim aşamasında yapılan kontroller sırasında vegan beslenme tarzına uygun üretilmiş olan ürünlerin etiketleri üzerlerine basılmaktadır. Bu sürecin değerlendirilmesi 1 ile 3 hafta aralığında olmaktadır. Bazı detaylı araştırmalar gerektiği zaman bu sürecin 13 haftaya kadar uzayabildiği bilinmektedir. 

Yapılan incelemeler sonucu uygun bulunan firmaların bir senelik vegan üretimi başlamış olmaktadır. Yapılan üretimler bir sene boyunca prosedürlere uygun şekilde devam etmektedir. Bu sürecin ardından bir sene geçtikten sonra tekrardan test aşaması ve kontroller gerçekleşir.

Test için başvuru yapıldığı zaman kullanılan ürünlerin değiştirilmemesi ve değiştirildiği takdirde de kontrol edilmesi için gerekli kurumlara ve test merkezlerine başvurulması, bildirilmesi gerekmektedir. Ürünlerde değişiklik yaparak, EUROLAB laboratuvar tarzı analiz laboratuvarlarına bilgi vermeyen bireylerin gerekli görüldüğü takdirde belirli aralıklarla uygunluk kontrolleri de gerçekleşmektedir.  

İlginizi Çekebilir