Vegan Gıda Sertifikasyonu için Yapılan Testler

Vegan yaşam tarzı benimsendikçe, ürünler için yapılan testlerin önemi artmıştır. Ürünlerde herhangi hayvansal ürünün kullanılıp kullanılmadığına dair testler ile vegan bir ürün olup olmadığı kontrol edilmektedir. 2014 yılından itibaren ölçümlerde vegan birey sayısının 4-5 kat arttığı gözlemlenmiştir.

Bununla bağlantılı olarak vegan yemek siparişinde bulunan bir kullanıcı sayısı da 4 kat artmıştır. Restoranların bu alana yönelmesi ile birlikte ülke genelinde büyüyen restoran alanları içerisinde en hızlı büyümeye sahip olan restoranlar haline gelmişlerdir.

Günümüzde yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayan ve son zamanlarda iyice artan vegan beslenme tarzına yönelik çok fazla talebi karşılayacak işletmenin bulunmamasından kaynaklı olarak, bu alanda müşterilere hizmet etmek için açılan restoran ve işletmeler çok hızlı bir şekilde yükselmektedir. Verilere bakıldığı zaman gün geçtikçe artışta olmasından dolayı veganlığın geçici bir durum olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Veganlık kavramı yakından incelendiği zaman, yaşam boyu diyet yapabilme şansımız bulunmaktadır. Bu tercihi yapan bireylerin balık, kabuklu deniz ürünleri ve et ürünleri yemeleri uygun değildir. Sadece hayvansal ürünlerin kendileri değil bunun yanında hayvanlardan çıkmış olan süt ve yumurta gibi ürünlerin de gıda olarak tüketilmesi uygun görülmektedir.

Günümüzde artmakta olan vegan beslenme tarzı, bireylerin sağlıklarını korunmak için başlamış oldukları bir diyet olarak gündemde yerini korumaktadır. Kimi kaynaklarda et tüketiminin azaltılması ile kronik rahatsızlıklar başta olmak üzere bazı kanser türlerine de bireylerin yakalanma olasılığının azaldığı düşünülmektedir.

Vegan Sertifikasyon Nedir?

Vegan sertifikasyonu ile üretilmiş olan gıda ve ürünlerin kontrolü için kontrol aşamasından sonra verilen belgeye denilmektedir.

  • Üretilmiş olan ürünlerin içerisinde et ve hayvan dokusu içeren herhangi bir madde bulunmamalıdır.
  • Ürün içeriği firma tarafından hayvanlar üzerinde bir test uygulanmaması gerekmektedir.
  • Üretimi sürecine dahil olan işlem yardımcıları vegan olmak zorundadırlar.
  • Vegan bireylerin giyecek olduğu deri kıyafetlerin, hayvan derilerinden yapılmamış olması gerekmektedir.
  • Üretim aşaması ve sonrasında incelenen ürünlerin vegan sertifikası alması gerekmektedir.

Vegan Testleri

İnsanların vegan ürünleri yiyebilmeleri için testler yapan firmaların uluslararası düzeyde olması gerekmektedir. EUROLAB laboratuvar tarzı kendisini dünya genelinde kanıtlamış ve doğruluğu hakkında şüphe duyulmayan test firmaları sayesinde vegan beslenme tarzını benimsemiş olan bireyler güvenli bir şekilde gıdalarını tüketebilmektedirler. Sertifikasyon hizmetini en iyi şekilde yapmak ve testleri en doğru şekilde uygulamak üzerine kurulmuş olan laboratuvarlar sayesinde en doğru sonuçlar çıkmaktadır.

EUROLAB laboratuvar tarzı laboratuvarlara başvurarak test aşamasını gerçekleştirmek isteyen firmalar, ürünlerin içerisinde kullanmış oldukları malzemeleri belirtmek zorundadırlar. Bu malzemeleri en fazla kullanmış oldukları orandan, en az kullanmış oldukları orana doğru listelemeleri gerekmektedir. Liste içerisinde bulunan malzemelerin test aşamasında kontrolleri yapılarak ürünün vegan olup olmadığı incelenmektedir.

Ürünlerin içerisinde kullanılmış olan şekere dahi dikkat edilerek, şekerin içerisinde dahi hayvansal gıdaların yan ürünleri kullanılıp kullanılmadığına dikkat edilmektedir. İncelenmiş olan gıda ürünlerinin içerisinde standartlardan farklı olarak değişim yapıldığı takdirde laboratuvara bildirilmesi gerekmektedir.

Vejetaryen ürünleri üretmek için kurulmuş olan firmalar, Uluslararası Standartlar Örgütü tarafından yayınlanmış olan standart maddelere uygun hareket etmek zorundadır. Böylece sertifikasyon sırasında herhangi bir sürpriz ile karşılaşmaları mümkün olmayacaktır. Aynı şekilde gıda kontaminasyonu içinde gerekli olan yönergelerin takip edilmesi gerekmektedir.

EUROLAB laboratuvar gibi vejetaryen beslenmeyi benimsemiş bireylere güvenilir şekilde gıda hizmeti sağlanmasına yardımcı olan kurumlar sayesinde bu tip beslenmeye benimsemiş bireyler güvenli bir şekilde gıdalarını tüketebilmektedirler.

Bu tarz laboratuvarların uluslararası düzeyde olması ve vermiş oldukları sertifikasyon belgesinin tüm dünya tarafından kabul edilmesi oldukça önemlidir. Test aşamaları sırasında titizlikle çalışan laboratuvarlar sayesinde gıda veya kullanılacak olan ürünlerin en doğru şekilde test aşamaları gerçekleşmektedir.

İlginizi Çekebilir