Vegan Analizleri

Vegan ürün içerisinde hiçbir şekilde doğrudan veya dolaylı olarak hayvansal ürünün kullanılmaması gerekmektedir. Hayvansal ürünün yanında, hayvansal ürünlerden yapılmış olan hiçbir bileşenin gıdalar içerisinde kullanılmaması gerekmektedir. Günümüzde vegan olarak beslenen kişilerin sayısı yenice artmaya başlamış ve bundan dolayı bu sektörde üretim yapan çok fazla firma bulunmamaktadır.

Bundan dolayı günümüzde çok fazla vegan ürüne ulaşma şansı bulunmamaktadır. Türkiye’de durumlar bu şekilde iken, Avrupa’da vegan beslenme tarzını hayat tarzı haline getirmiş olan bireyler için ise vegan ürünlere ulaşım çok daha rahattır.

Gün geçtikçe bu alanda üretim yapan firmalar çok daha fazla olmaya başlamaktadır. Bu firmalara çok büyük işler düşmekte ve vegan olarak beslenmeyi hayat tarzı haline getirmiş bireyler için hayvansal kaynaklı gıdaların üretimini yapmadan sebze ve meyveler ile birleştirilmiş ürünlerin bu bireylere ulaşmasını sağlamak hedeflenmektedir.

Vegan beslenme incelendiği zaman, vejetaryen beslenmeden biraz daha farklıdır. Vejetaryen beslenmede sadece et ve et ürünleri tarzındaki ürünlerin yenmesi yasak iken, vegan tarzı beslenme hayvansal ürünlerin yenmesi ve hayvandan çıkmış olan ürünlerin de yenmesi uygun değildir. Aynı zamanda hayvanların deri ve yünleri de kullanılmaması gerekmektedir. Kozmetik ve tekstil alanında da hayvansal bazlı ürünlerin kullanılması yasaktır.

Avrupa'da yapılan araştırmalar sonucunda bireylerin üçte biri et kullanmayı artık bırakmış durumdadır. Bu beslenme tarzının protein ve karbonhidrat açısından vücudun beslenmesine engelleme gibi bir dezavantajı da bulunmaktadır. Protein ve karbonhidrat eksikliğini bu bireyler sebze ve meyvelerden karşılamaktadırlar.

Bitkilerin protein bakımından oldukça iyi şekilde vücutlarını besleyebilmektedirler. Bitkiler içerisinde protein bakımından yüksek olan ürünler şu şekildedir: mercimek gırgır fasulye, nohut vergir bezelye ve kabuklu kuruyemişler gibi vegan beslenmeye uygun protein desteği bulunan gıdaların vücuda alınması bu bireyler için oldukça önemlidir.

Vegan beslenme tarzı günümüzde yaygınlaşmaya başlamaktadır. Bu bireyler gün geçtikçe arttığı için üretilmesi gereken gıdanın da artması gerekmektedir. Teknolojinin artması ile birlikte araştırma da aynı şekilde artmaktadır ve bireylerin araştırarak hayvansal gıdaların bu ürünler içerisinde kullanılıp kullanılmadığına dair araştırmaları artmaktadır.

Araştırmaların en doğru şekilde yapılması için uluslararası düzeydeki gelişmiş olan laboratuvarlarda yapılmış olan testler en güvenli sonuçları vermektedir. Bu testlerin yapılması sürecinde çok kötü kurallar uygulanmaktadır. Test yapıldığı sırada ürünün içerisinde tespit edilen tüy, et veya hayvansal kökenli herhangi bir ürünün veya kimyasalın bulunması durumunda testten onay alamamaktadır.

Testler sonrasında hayvansal kökenli herhangi bir ürünün bulunmadığı durumlarda ise laboratuvarlar tarafından verilen onaylardan sonra ürünlere yapılmış olan etiketler ile bu tarz beslenen bireyler için ürünler üretilmektedir. Üretilen ürünlerin kontrol aşamasından geçmesi ve uluslararası düzeydeki laboratuvarlar tarafından test edilmesi oldukça önemlidir.

Test aşamasında ürünlerin tüm unsurları ile tespiti yapılmaktadır. Vegan ürünlerin piyasada artması ile birlikte bu beslenme tarzını benimseyen ve halihazır da bu beslenme tarzına hayatında yer ettirmiş olan bireylerin ulaşması çok daha kolay hale gelecektir.

Teknolojinin gelişmesi ve gelişen teknoloji ile birlikte sahip olunmuş olan ürünlerin tanıtıma çok daha kolay hale gelmiştir. Bireyler sağlıklı bir yaşam ve çevre için araştırmalar sürdürürken, daha iyi bir dünya düzeni için vegan beslenmenin önemli olduğunu düşünmektedirler.

Bunun için bu beslenme tarzına sahip olan bireylerin genelde söylemiş oldukları sözler şu şekildedir: veganlık sadece bir beslenme şekli değildir, aynı zamanda hayvan ve doğa bilincini de bireylere yerleştirmek için ortaya çıkmıştır. Dünya düzeni ve ekosistemi korumak için oldukça önemli ve hastalıkları azaltmak için bireylerin uygulaması gereken bir beslenme tarzı olarak tercih edilmesi gerektiği düşünülmektedir.

İlginizi Çekebilir