Ekolojik Yapı Malzemeleri Sertifikası

Ekolojik dengeyi sağlamak, canlıların sağlıklarını korumak ve doğayı temiz tutmak için eko etiket uygulamalarına hız verilmiştir. İlk olarak AB ülkelerinde başlayan uygulama kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı yetkili kuruluşlar çeşitli sektörler için eko etiket uygulamaları yapmaktadır. Yapı malzemelerinde de çevresel etki, çevresel yönetim, izin ve denetim gibi çeşitli uygulamaları söz konusu yetkili sertifikasyon firmaları üstlenmiştir. Bağımsız ve tarafsız olan sertifika kuruluşu uluslararası norm ve standartlar çerçevesinde faaliyet göstermektedir.

Çevre bilinci ve çevre duyarlılığı eko etiket uygulamalarının temel amacıdır. Buna istinaden de uluslararası alanda çeşitli standartlar oluşturulmuştur. Bu standartların uygulanmış olduğu ürün grupları için de yetkili sertifika firmaları belgelendirme uygulaması yapmaktadır. Tarafsız ve bağımsız olan bu kuruluşlar ürünlerin çevre ve doğa bilinci ile üretilip üretilmediğini kontrol ederek çevre etiketi vermektedir. Yapı malzemelerinde de ekolojik sertifika uygulamaları mevcuttur. Boya, vernik ve zemin kaplamalar başlıca ekolojik yapı malzemeleri grubundaki ürünlerdir.

Boya ve verniklerde ekolojik yapı malzemeleri sertifikası uygulaması yapılmaktadır. Özellikle iç cephe kullanımlarında bu uygulama daha fazladır. Zemin kaplamaları ve zemin boyaları da sertifika verilen ekolojik yapı malzemeleridir. Bunun yanında astar ve astar boyalar için de sertifika uygulaması mevcuttur. Çevre etiketi verilen bu ürün gruplarında beyaz pigmentler çok daha azdır. Az miktarda kullanılan beyaz pigmentler çevreye karşı zararsız bir şekilde üretilmektedir. Boyalarda kullanılması gereken çözücüler de ekolojik yapı malzemelerinde çok düşük miktardadır. Yeşil etiket verilen yapı malzemelerinin hiçbirinde ağır metaller, toksik maddeler ve kansolojen içerikler bulunmamaktadır. Tüm bunları belgeleyen ve kanıtlayan ise ürünlerin üzerinde bulunan çevre etiketidir.

Ekolojik Yapı Malzemeleri Sertifikası Nedir?

Boya, vernik, astar boya gibi yapı malzemelerinin içerisinde beyaz pigmentlerin çok düşük kullanıldığı, bu pigmentlerin çevreye zarar vermeyecek şekilde uygulandığı, çözücülerin sınırlı olarak kullanıldığı, ağır metaller ve kansolojen maddeler içermediğini kanıtlayan belgeye ekolojik yapı malzemeleri sertifikası adı verilmektedir. Söz konusu sertifika uluslararası bağımsız ve tarafsız kuruluşlar tarafından verilmektedir. Yapı malzemelerinin insan sağlığını tehdit etmeyen bileşenlerden oluştuğunu ve çevre bilinci ile üretildiğini bu belge ile anlayabiliriz.

Yapı malzemeleri ile ilgili olarak ekolojik standartlar Avrupa Birliği tarafından belirlenmiştir. Kapsam içerisine giren tüm malzemeler için ekolojik sertifika başvurusu yapılabilmekte ve uygun olması halinde alınabilmektedir. Ülkemizde Ekomark gibi bağımsız ve tarafsız sertifika firmaları gerek yapı malzemeleri, gerekse de diğer ürün grupları için belgelendirme yapmaktadır. Sertifika alabilmek için kuruma başvuruda bulunulması ve incelemelerin tam olarak yapılması gerekmektedir.

Ekolojik Yapı Malzemeleri Sertifikası Belgelendirme Süreci

Diğer ürün gruplarında olduğu gibi yapı malzemelerinde de ekolojik sertifika alabilmek için firmanın başvurusu zorunludur. Herhangi bir firma yapı malzemeleri için ekolojik sertifika almak istediğinizde başvuru yapmalıdır. Başvuru sonrasında ise sertifika firması ön inceleme yaparak ürünün ekolojik ürün kapsamında olup olmadığına karar vermektedir.

Ekolojik ürün kapsamında olan ürünler için ilgili firma ile ekolojik yapı malzemeleri sertifikası sözleşmesi imzalanmaktadır. Yapılan sözleşme ile birlikte sertifika belgelendirme süreci de başlamış olacaktır. Bu süreçte ilgili firmadan numune ürün talep edilmesi, firmanın numune ürünü tedarik ederek sertifika kurumuna tedarik etmesi, ürünün çeşitli test ve analizlerden geçirilmesi yapılmaktadır. Yapılacak olan test ve analizler sonucu ürünün ekolojik yapı malzemesi olup olmadığına karar verilmektedir. Uygun görülen yapı malzemeleri için ekolojik yapı malzemeleri sertifikası verilmektedir. Firma da bu belge ile ürünün tüm haklarını elde etmiş olur.

İlginizi Çekebilir