Ekolojik Tekstil Sertifikası

Giyinme, beslenme ve barınma yaşamsal faaliyetlerin temel ihtiyacını oluşturmaktadır. Dünyada gün geçtikçe artan nüfus ve moda yaklaşımları baz alındığında tekstilin oldukça geniş bir uygulama alanı olduğu anlaşılmaktadır. Tekstil, dokuma, örme vb. metotları kullanılarak her çeşit elyaftan yüzey elde etme sanatıdır. Tekstil liflerini, ürünlerini, yan mamul ve yan mamulden elde edilen ürünlerin tümünü kapsamaktadır.

Bazı dekoratif parçaları, aksesuar ürünlerini ve giyilebilen her şeyi bünyesinde barındıran imalat sektörü yüksek istihdam sağlamaktadır. Ülkemizde ihracat rakamları oldukça yüksektir. Pamuk üretiminin değerlendirilmesi, konfeksiyon açılışı için yüksek maliyete ihtiyaç duyulmaması, ulusal ve uluslararası pazarlara coğrafi yakınlık, AB ülkeleri ile olan ticari ilişkiler ve elbette tekstil ürünlerinin özellikle giyimin sosyal bir markalaşma ögesi, sosyal statü belirteci olması ihracat rakamlarının nedenlerinden bazılardır.

Ancak tüketim miktarlarının bu denli yüksek olduğu bir sektörde üretim esnasında ve sonrasında ortaya birçok çevre problemine neden olacak miktarda zararlı madde ve atıklar ortaya çıkmaktadır. Üretimde yararlanılan ftalat, fenol etoksilat (NFE) içeren boyar maddeleri alerjen ve zehirlidir. Kanserojen aminlerin salınımına da neden olmaktadır. Ayrıca klorlu veya yanmayı geciktiren maddelerin kullanımı, pestisit ve ağır metal mevcudiyeti kısıtlandırılmış olsa dahi kullanımları ekolojik problemlere neden olmaktadır. Bu durum zehirlenmelere yol açmakta, ekosistemler için büyük tehlikeler yaratarak yaşamsal bir tehdit oluşturmaktadır.

Olası tüm tehlikeleri önleyen ekolojik tekstil üretimi zararlı kimyasallardan arındırılması ve ürünlerin geri dönüşümünün mümkün kılınması ile gerçekleştirilmektedir. Yumuşatma, ağartma, mumlama ve soyma işlemlerinin yer almadığı üretim prosesinden alınan nihai ürünler onlarca kez yıkanmanın ardından dahi renklerini kaybetmemekte ve insan sağlığına zarar vermemektedir. Bu durumun sürdürülebilir kılınması ve çevreye verilen zararın minimize edilmesi için ekolojik tekstil yaklaşımı zorunlu kılınmalıdır.

Ham, yarı mamul ve mamul tekstil ürünlerinin ve aksesuar materyallerinin tüm proseslerde denetlenmesi Ecomark© tarafından gerçekleştirilmektedir. Temel kriterler, kalite güvence sistemi, gözden geçirme ve revizyon prosedürlerinin tamamı kuruluşa özgü geliştirilen Ecomark© Standardı ile gerçekleştirilmektedir. Test metotları, test kriterleri, limit değerler vb. odak ile oluşturulan Ecomark© Standardında, çevre sınıflandırmaları, Tüketici Ürün Güvenliği İyileştirme Yasası talepleri, tehlike arz eden kimyasal maddeler, yasal düzenlemeler (nikel, kdminyum, pentaklorofenol, formaldehit, azo boyar maddeler vb.), Avrupa Kimyasallar Yönetmeliği (REACH) ve ECHA SVHC Aday Listesi gereklilikleri yer almaktadır.

AB Standartlarına uyumlu, uluslararası geçerliliği olan bağımsız testler ve sertifikasyon süreçleri Ecomark© tarafından yürütülmekte ve belirlenen kriterlerin karşılanması halinde Ecomark© Etiketi kullanımına müsaade verilmektedir. Denetim ve kontrol işlemleri Ecomark© bünyesinde bulunan uzman kadro aracılığı ile Ecomark© laboratuvarında gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda erişilmez kalitesini attırmak adına İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ve İTÜ Tekstil Kalite ve Araştırma Laboratuvarları ile iş birliği yapmaktadır. Ekolojik Tekstil Sertifikası, yüzde 70 oranında organik lif içeren tekstil ürünleri için uygulanan uluslararası kapsamda en değerli belgelendirmedir. Ekolojik kumaş vb. kullanılarak ürünlerin gelişimine katkı sağlamaktadır. İşletmenin tedarik zincirinde en yüksek kaliteye ve etkili ürün güvenliğine sahip olduğunu kanıtlamaktadır. İşletme ekolojik bir marka haline gelerek ticaret hacmini yükseltecektir.

Sertifikasyon kapsamında; havlu, çarşaf vb. ev tekstili ürünleri, etiket, iplik, fermuar, düğme, vatka, perçin, baskı vb. aksesuarlar, ham/boyalı elyaf lifi, kumaş vb. materyaller incelenmektedir. İşletmelerin sağlaması gereken koşullar; çevresel, toksikolojik ve sosyal kriterlere uygunluk, zehirli atık partiküllerin filtrelenmesi, atık su arıtımı, kimyasalların engellenmesi, erozyonun önlenmesi, toz ve duman filtrasyonu vb. gibi uygulamaları kapsamaktadır.

Ecomark© Ürün Sınıflandırılması

Nihai ürün insan – ekolojik özellik ve cilt ile temas gerekliliklerine uygun olarak dört sınıfa ayrılmaktadır.

I. 0-3 Yaş Grubu Çocuk Tekstil Ürünleri (Havlu, nevresim, kıyafet, tulum, iç çamaşırı vb.)

II. Cilt Teması Mümkün Tekstil Ürünleri (çorap, tişört, nevresim, iç çamaşırı vb.)

III. Cilt Temasından Uzak Tekstil Ürünleri (Palto, ceket vb.)

IV. Ev Tekstili Ürünleri (Halı, Masa Örtüsü, Perde vb.)

İlginizi Çekebilir