Ekolojik Sağlık Sertifikası

Ekolojik sağlık kavramı son yıllarda fazlasıyla ön plana çıkmaya başlamıştır. Tıbbi ekoloji adı verilen bu kavram insan sağlığını korumaya yöneliktir. Özellikle termal ve mineral sular, karbondioksit, çamur, hidrojen sülfür, radon, oksijen, ışın, güneş ışığı gibi iklimsel unsurlar ve farklı ekolojik durumlar tıbbi ekoloji alanına girmektedir. Tüm bu unsurlardan etkilenen insanların organizmasını tıbbi ekoloji dalı incelemektedir. İnceleme ve tedavi edici yöntemler tıbbi ekoloji sayesinde mümkün olmaktadır.

Tıbbi ekoloji tedavi uygulamalarında farkolojik, balnelojik, non-farmakolojik ve bazı doğal tedavi yöntemlerini tercih etmektedir. Söz konusu tedavilerde kullanılacak olan tıbbi ekolojik ürünlerin de ekolojik açıdan uygunluğu detaylı olarak analiz edilmelidir. Gerekli analiz, test, kontrol ve belgelendirme süreçleri ekolojik sağlık sertifikası kapsamına girmektedir. Özellikle insanların doğal ürünlere olan ihtiyacı ve talebi çok fazla artmaya başlaması tıbbi ekolojik ürünlerin önemini ortaya koymaktadır. Hemen her sektörde ekolojik ve doğal ürünlerin tercih edilmeye başlanması ile sektör çok ciddi ivme kazanmıştır. Bu artışında temelde iki nedeni vardır. Birincisi insan sağlığı, ikincisi de temiz bir çevredir.

Çevre ve doğa bilinci bu noktada belki de en önemli unsurdur. Çevrenin temiz tutulması dünyada yaşayan tüm canlıları direk olarak etkilemektedir. Son yüzyıl içerisinde sanayileşmenin artması ile birlikte hava kirliliği, küresel ısınma ve bununla beraber çeşitli sağlık sorunları baş göstermiştir. Dünyanın geleceği ile ilgili ortaya çıkan kaygılar doğa ve çevre bilincinin artmasına neden olmuştur. Bu da hemen her sektörde doğal ve ekolojik ürünlere olan ihtiyacı arttırmıştır. Tıbbi ekolojik ürünlerin belgelendirme süreçlerini de yetkili sertifika firmaları yapmaktadır. Standartlar çerçevesinde yapılan analiz ve incelemeler sonucunda tıbbi sağlık ürünlerine ekolojik sertifika verilmektedir.

Ekolojik Sağlık Sertifikası Nedir?

Güneş ışınları, karbondioksit, radon, hidrojen, sülfür ve çeşitli iklimsel etkilere mağruz kalarak sağlık sorunları ile karşılaşan kişilere ekolojik yani doğal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Uygulanan tedavilerde insan sağlığına zararı olmayan ve tamamen doğal olan tıbbi sağlık ürünleri kullanılmaktadır. Bu ürünler üzerinde incelemeler yapılarak uygunluk belgesi verilmesine ekolojik sağlık sertifikası adı verilmektedir. Özellikle 21.yüzyılda ekolojik sağlık ürünleri çok fazla popüler olmaya başlamıştır. Yaşanans sağlık sorunlarına tamamen doğal yollarla kalıcı çözümler bu yöntemlerle yapılabilmektedir.

Ekolojik Sağlık Sertifikası Belgelendirme Süreci

Ekolojik sağlık sertifikası belgelendirme süreci standartlar çerçevesinde yapılmaktadır. Doğal tedavi amacıyla firmaların imal etmiş oldukları çeşitli sağlık ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerin doğal ve ekolojik olup olmadıklarını uluslararası yetkili olan sertifika kuruluşları belirlemektedir. Bunun için de bazı süreçlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Belgelendirme süreçleri ile ilgili detaylar ise şu şekildedir.

Ekolojik sağlık ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalar çevre etiketi anlamına gelen ekolojik sağlık sertifikası almak isteyecektir. Bu durumda yapması gereken ilk şey yetkili olan bir sertifika firmasına başvuruda bulunmaktadır. Yapılan tüm başvurular sertifika firması tarafından değerlendirilmektedir. Söz konusu değerlendirmeler ürünün ekolojik ürün grubu içerisinde olup olmadığına yöneliktir. Grup içerisinde yer alan ürünler için yapılan başvurular kabul edilmekte ve ilgili firma ile ekolojik sağlık sertifikası sözleşmesi yapılmaktadır.

Sözleşmenin yapılmasının hemen ardından belge alınmak istenen ürünlerle ilgili numuneler talep edilmektedir. İlgili firma numune ürün taleplerini sertifika firmasına teslim etmesi gerekmektedir. Numune ürünün teslim edilmesinin ardından uygun koşullarda testler, analizler ve değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu değerlendirmeler sonucunda uygun bulunan ürünler için ekolojik sağlık sertifikası verilmektedir. Bu sertifika ürünün doğal yollardan üretildiğini, insan sağlığına ve çevreye hiçbir şekilde zarar vermediğini ifade etmektedir.

İlginizi Çekebilir