Ekolojik Medikal Sertifikası

Medikal ürünler pek çok tedavide uygulanmaktadır. Bu ürünlerin tıbbi ekolojik yöntemlerle üretilmesine yönelik yapılan standartlar uygulamasına ekolojik medikal sertifikası adı verilmektedir. Termal sular, mineral sular, çamur, güneş ışığı, karbondioksit, hidrojen sülfür, radon, oksijen ve güneş ışınları gibi iklim koşulları başta olmak üzere tüm ekolojik koşullar ve kimyasal nitelikler ekolojik medikal sertifikası uygulaması kapsamı içerisine girmektedir.

Yukarıda ifade edilen unsurlara mağruz kalan kişilerin tedavisinde ekolojik medikal ürünler tercih edilmektedir. Yararlı ve tedavi edici bu ürünler sağlık alanında çok fazla ön plana çıkmış durumdadır. İnsan sağlığını korumak, geliştirmek ve aynı zamanda tedavi etmek söz konusu standartların temel amaçları arasında yer almaktadır. Ekolojik sertifika uygulaması ile tıbbi ekolojik medikal ürünlerinin ekolojik yöntemlerle üretilmiş olduğu kontrol edilmekte ve belgelendirilmektedir.

Tüm dünyada insanların doğal ürünleri ilgisi çok fazla artmıştır. Özellikle ilaç firmaları bile bitkisel ürün adı altında ürünler üretmeye başlamıştır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu bitkisel ya da doğal diye satılan her ürüne itibar etmemektir. Ürünleri satın almadan önce üzerlerinde yetkili sertifika firmalarının logosunun olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Ekomark gibi uluslararası sertifikasyon firmalarının logosu bulunan bitkisel ya da tıbbi ekolojik ürünleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Söz konusu sertifikasyon firmaları ürünlerin ekolojik açıdan her türlü test ve analizlerini yapmaktadır. Sertifika verilen tüm ürünler doğal ve organiktir. Hiçbir şekilde insan sağlığına zararları olmaz. Aynı zamanda eko sistem için de zararsız ürünlerdir.

Ekolojik Medikal Sertifikası Belgelendirme Süreci

Ekolojik medikal sertifikası belgelendirme süreci ile ilgili olarak detayları verelim istiyoruz. Öncelikle bu tür uygulamaların önemine değinmek istiyoruz. Eolojik sistem son yüzyılda çok ciddi şekilde zarar görmüştür. Bununla birlikte hem ekosistem bozulmuş, hem de insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen hastalıklar çoğalmıştır. Bunun yanında bazı canlıların yok olması, küresel ısınmanın artması, buzulların erimesi, okyanus suyu sıcaklıklarının artması gibi sonuçlar eko sistemin bozulması ile ilgilidir. Bunun sonucu tüm dünyada çevre bilinci artmıştır. Uluslararası toplum çevre bilinci ile ilgili olarak çeşitli yasalar çıkarmıştır. Genel anlamda ilk yasal düzenleme ve standartlar AB’de 1992 yılında kabul edilmiştir. Bu yasa günümüzde de ekolojik ürün konusunda kabul görmektedir.

Ekolojik medikal sertifikası belgelendirme süreçleri oldukça kapsamlıdır. Bununla ilgili üretici firma ile sertifikasyon firması arasında yasal kabul edilen süreç işlemektedir. Tıbbi ekolojik firmaları standartlar çerçevesinde yaptıkları ürünler için sertifikasyon firmasına başvuruda bulunabilirler. Başvuru kurum tarafından tarafsız bir şekilde inclenecek ve uygun görülen ürünler için kabul edilecektir. Ülkemizde Ekomark gibi tarafsız ve bağımsız sertifikasyon firmaları belgelendirme uygulamalarını yapmaktadır. Başvusu kabul edilen firmalarla ekolojik medikal sertifikası sözleşmesi imzalanmaktadır. Bu sözleşme ile birlikte süreç başlamış olacaktır.

Sözleşme sonrasında firmanın numune ürün ya da ürünleri sertifikasyon firmasına teslim etmesi zorunludur. Teslim edilen numune ürün sertifikasyon firması tarafından detaylı olarak incelenecektir. Uluslararası norm ve standartlara uygunluğu kontrol edilmesinin yanında üretim süreçleri de denetlenecektir. Yapılan tüm bu inceleme ve denetimler sonucu uygun bulunan ürünler için ekolojik medikal sertifikası verilecektir. Serfikası olan tüm ürünler çeşitli hastalıkların tedavisinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Özellikle kimyasal ve zararlı biyolojik unsurlara mağruz kalan kişilerin tedavisinde çok önemli sonuçlar alınabilmektedir. İnsan sağlığını korumak, doğaya zarar verebilecek üretim yöntemlerini ve ürünleri yok etmek adına uygulaması devam eden ekolojik sertifika ülkemizde de mevcuttur. Ekomark bu noktada en önemli sertifikasyon firmasıdır diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir