Ekolojik Kozmetik Sertifikası

Formülünde hiçbir zararlı madde bulunmayan, tüm üretim aşamaları denetlenen ve bu denetimler sonucu sertifika verilen ürünleri ekolojik kozmetik ürünleri denilmektedir. Özellikle son zamanlarda kozmetik ürünlerinde ekolojik ürün ve eko etiket uygulamalarını çok fazla görebiliyoruz. Tüketici taleplerinin bu yönde artıyor olması üretici firmaları daha fazla ekolojik kozmetik ürün üretmeye teşvik etmektedir. Doğal ve organik kozmetik ürünleri olan bu ürünler yetkilendirilmiş sertifika firmaları tarafından denetlenmektedir.

Yapılan analiz, kontrol ve denetimler sonucunda organik olduğu anlaşılan kozmetik ürünlerine ekoloik kozmetik sertifikası verilmektedir. Doğal kozmetik standartları uluslararası standartlarla belirlenmiştir. Bu standartları yerine getiren firma ve ürünlerine çevre etiketleri verilmektedir. Özellikle Batı Avrupa ülkelerinde doğal kozmetik ürünlerine çok fazla talep olmaktadır. Bu durum gelir seviyesi ile de ilgilidir. Normal kozmetik ürünlerine göre ekolojik kozmetik ürünleri biraz daha pahalıdır. Bu nedenle özellikle gelir seviyesi düşük olan ülkelerde talep daha azdır. Ülkemizde de son zamanlarda hem doğal kozmetik ürünlerinin artması, hem de bireylerin daha fazla bilinçlenmesi ile talep noktasında artış yaşanmaktadır.

Ekolojik Kozmetik Sertifikası Nedir?

Formülünde herhangi bir zararli bileşen bulunmayan ve tüm üretim süreçleri sertifika firmaları tarafından denetlenen kozmetik ürünleri ekolojik kozmetik ürünleridir. Bu ürünlere verilen çevre etiketlerine de ekolojik kozmetik sertifikası adı verilmektedir. Ekolojik sertifika uygulamalarında Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş olan standartlar uygulanmaktadır. Bu standartların uygulanması noktasında uluslararası yetkili olan sertifika firmaları gerekli tüm denetimleri yapmaktadır.

Çevre etiketlerinin temel amacı insan sağlığını tehdit eden ürünleri ortandan kaldırmak ve çevreyi korumak için geri dönüşümü kolay olan doğal ürünleri üretmektir. Özellikle çevrenin kirletilmesi, geri dönüşümü zor olan ürünlerin doğaya terk edilmesi sonucu dünyanın hızla kirlenmesi doğal ürünler noktasında daha fazla bilinçlenmeyi zorunlu hale getirmiştir. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri, doğa olayları gibi artan çevre sorunları bu konuda uluslararası toplumu harekete geçirmiştir. Bu anlamda ülkemizde de çeşitli yasa, yönetmelik, sertifika uygulamaları ve benzer faaliyetler mevcuttur.

Ekolojik Kozmetik Sertifikası Belgelendirme Süreci

Ekolojik kozmetik sertifikası belgelendirme süreçleri oldukça kapsamlıdır. Sertifika almak için ilgili firmanın sertifika kuruluşuna bizzat başvurusu zorunludur. Kozmetik sektöründe faaliyet gösteren herhangi bir firma ürünleri için ekolojik kozmetik sertifikası almak istediğinde başvuruda bulunması gerekmektedir. Yapılan başvuru sertifika firması tarafından değerlendirilecek ve bu ön değerlendirme sonucunda herhangi bir sorun görülmemesi halinde ekolojik kozmetik sertifikası sözleşmesi imzalanacaktır. Sözleşmenin imzalanması ile birlikte süreç de başlamış olacaktır.

Yapılan sözleşmenin ardından ilgili firmadna numune ürün talep edilecektir. Kozmetik firması da numune ürün ya da ürünleri sertifika firmasına vermek zorundadır. Numune kozmetik ürününün teslim edilmesi inceleme ve analiz süreçleri başlamış olacaktır. Söz konusu sertifika firması uygun laboratuar ortamlarında numune ürünle ilgili bir dizi test, analiz ve değerlendirmeler yapacaktır. Yapılan bu test ve analizlerin sonucu da onay için üst kurula teslim edilecektir. Üst kurul tüm bu test ve analizlerin sonucunu incleyecek ve uygun bulunan ürünler için ekolojik kozmetik sertifikası verecektir.

Ekolojik kozmetik sertifikası almaya hak kazanan ürünlere çevre etiketi de verilmiş olacaktır. Bu etiketi alan ürünün formülünde hiçbir zararlı bileşen olmadığı anlaşılmaktadır. İnsan sağlığını tehdit edecek, üretim aşamalarında doğal kaynaklara zarar vermeyen ve aynı zamanda doğada geri dönüşümü çok kolay olan ürün anlamına gelmektedir. Sertifikayı almaya hak kazanan firma ürünün her türlü pazarlama ve kullanım haklarını da elde etmiş olacaktır. Bu sayede pazarda avantajı da elinne almış olacaktır.

İlginizi Çekebilir