Ekolojik Kimyasal Sertifikası

Hayatın her alanında aktif olarak kullanılan kimyasal maddelerin birçoğu insan sağlığı ve doğa için büyük tehditler oluşturuyor. Sanayide kullanılan aynı zamanda kanserojen maddeler içeren yüzlerce kimyasal, önü alınamaz bir şekilde insan sağlığını ve ekolojik dengeyi tehdit ediyor. Ayrıca, zararlı kimyasal maddeler nedeniyle görülen kanser vakaları her geçen yıl daha da artıyor ve büyük çoğunluğu ölümle sonuçlanıyor. Hayatın bu kadar içersinde yer alan bu zararlı kimyasalların kullanımını azaltmanın en iyi yolu ekolojik kimyasal sertifika uygulamalarını uygulamak ve bu uygulamalara destek vermektir.

Ekolojik Kimyasal Sertifika Nedir?

Ekolojik sertifika, firmaların piyasaya ürün sunarken çevre, doğa ve insan sağlığı konusunda duyarlı olduğu ve firma olarak çevreci politikalar uyguladıklarını belirtir. Ekolojik sertifikaya sahip firmaların sunduğu ürünler, doğa dostu olmalarının yanında insan sağlığına da zarar vermez veen kısa sürede doğada yok olur. Avrupa Birliği bünyesinde ve ülkemizde kapsamlı olarak ekolojik kimyasal ürünler ile ilgili mevzuatlar bulunuyor. Zararlı kimyasallar konusunda dünya genelinde artan bilince paralel olarak artan ekolojik kimyasal sertifika oranı çevrenin korunması için çok faydalı bir gelişmedir. Çünkü çevrenin korunması son yüzyılda çok büyük önem taşımaktadır. Eğer yeterli önlem alınmaz ve zararlı kimyasal ürünlerin doğayı kirletmesine daha fazla müsaade edilirse, insan ve diğer canlılar için olumsuz yaşam koşulları artar ve ekolojik denge giderek bozulur.

Zararlı kimyasallar en çok da hamile kadınları, çocukları ve kimyasal ürünleri imal eden fabrikalarda çalışan personeli etkiliyor. Ancak, zararlı kimyasalların yerine ekolojik kimyasal sertifikası bulunan ürünler kullanıldığında düşük gebelik, cilt hastalıkları, çeşitli alerjiler ve kanser gibi birçok hastalık riski en aza indirilmiş olur. Kimyasal gübreler yerine doğal gübreler, plastik ambalajlar yerine cam veya geri dönüşümü kolay olan kağıt ambalajlar kullanmak ekolojik ve organik bir çevre oluşturmak için oldukça önemlidir. Doğaya atılan zararlı kimyasal maddeler toprağı ve su kaynaklarını kirlettiği için ekolojik hayata zarar verir. Bunun için bilinçli tüketim artırılmalı ve ekolojik kimyasal sertifikasının kullanımı daha fazla artırılmalıdır.

Ekolojik Kimyasal Sertifika Nasıl Alınır?

Ekolojik kimyasal sertifika, Avrupa Birliği kapsamında geçerli olan ve birçok firmanın ekolojik ürünler imal etmesini zorunlu kıldığı için çevrenin korunmasına büyük katkı sağlar. Ekolojik sertifika kullanımı almaya hak kazanmak için firmalar tarafından yerine getirilmesi gereken zorunlu esaslar bulunmaktadır. Bu sertifikayı almak için başvuru yapan firmaların başvurusu detaylı olarak incelenir. Ekolojik maksatlı üretilen ürünlerden çeşitli numuneler alınarak, zararlı kimyasallar içerip içermediği ve doğada ne kadar sürede çözünebildiği gibi ayrıntılı incelemeler yapılır. Akreditasyonu bulunan firma tarafından yapılan incelemeler olumlu sonuçlanırsa başvuru yapan firmaya ekolojik kimyasal sertifikası verilir. Bu sertifikanın geçerli olduğu süre boyunca ilgili firma her yıl periyodik olarak denetlenir. Denetlemede sorun yaşanmadığı sürece firmanın sertifikasyonu devam eder. Ancak gerekli şartlar yerine getirilmezse firmanın belge yetkisi Avrupa Birliği mevzuatları ve yapılan sertifika şartnamesine göre iptal edilebilir. Bu nedenle ekolojik belge almaya hak kazanan bir firma, sürekli olarak ürünlerinin çevreye zararsız olarak üretilip üretilmediğini kendi bünyesinde kontrol etmelidir.

Kimyasal Ürünlerin Kullanım Alanları

Zararlı kimyasal ürünler ne yazık ki dünyada hemen her alanda kullanılmakta ve ekolojik yaşam için büyük tehditler oluşturmaktadır. Birçok tekstil ürünü, deterjan ve sabun içeren temizlik ürünleri, tarım sektöründe bol miktarda kullanılan gübreler, boya, vernik ve yapıştırıcı maddeler ile naylon torbalar çevreyi kirleten kimyasallar içerir. Bu kimyasalları azaltmanın en doğru yolu öncelikle kimyasal ürün kulanımını azaltmak ve ekolojik kimyasal sertifikalı ürün kullanımını yaygın hale getirip kimyasal kullanımını sürekli denetim altında tutmaktır.

İlginizi Çekebilir