EKO Etiket

23 Mart 1992 tarihinde, Avrupa Birliği tarafından uygulamaya koyulan EKO Etiket, diğer ürünlere kıyasla, daha çevreci ve katkı maddesi bulundurmayan ürünlere koyulan etikettir. Ekolojik üretimin artması ve rağbet görmesi sonucu giderek yaygınlaşan EKO Etiket uygulaması, içeriğinde tüketicinin kaynağını bilmediği kimyasalların ve koruyucu maddelerin olmadığı ürünleri kapsar.

Eko Etiket almak için üretici firmalar başvuru yapmakta ve bu başvuru sonrası hangi ürün için EKO Etiket isteniyorsa o ürün EUROLAB laboratuvarlarında testlerden geçmektedir. Testi başarıyla geçen ürün EKO Etiket almaya hak kazanır. Organik üretim olmayan ve içerisinde kimyasal barındıran hiçbir ürün EKO Etiket uygulamasından yararlanamaz. Ürünlerin test sonuçlarına göre TÜRCERT tarafından firmalara EUROLAB Sertifikası verilir.

Eko Etiketli ürünler üretim aşamasından tüketiciye ulaşana kadarki süreç ve işlemde devamlı kontrol edilir. Hiçbir şekilde doğaya zararı olmayan bu ürünler daha sağlıklı bir çevre ve ekolojik düzene saygılı şekilde üretilir. Tüm ülkelerde geçerli olan EUROLAB Sertifikası almaya hak kazanmış tüm firmalar, bu denetimli üretim sürecinden geçmektedir.

Eko Etiketli olmayan ürünler doğal yollarla üretilen ürünler değildir. Daha fazla ürün elde etmek ve üretimi hızlı yapmak amacıyla bir takım hormonlar kullanılarak üretilen ürünlerdir. Bu ürünler insan sağlığını ve ekolojik sistemin sürekliliğini olumsuz etkilemektedirler. Tamamen kar amaçlı olarak yapılan üretimlerdir. Üretim aşamasında kimyasal maddeler ve koruyucular kullanılır. Bu ürünlerin tüketimi sonucunda pek çok hastalık ortaya çıkmıştır. Bu gün en başta kanser olmak üzere hastalıkların çoğu beslenme şekline bağlı olarak meydana gelmektedir. Organik olmayan besin maddeleri tüketildiğinde vücudumuzda dengesiz hücresel bölünmelere sebep olur. Bu bölünmeler tümörlere yol açar. Tümörler vucudumuzda kalıcı hasara yol açabilecek kadar güçlü olabilirler. Bugün çaresi hala bulunamamış olan kanser, besin maddelerindeki kimyasalların tetiklediği bir hastalıktır.

Eko Etiketli ürünler sadece ürünün değil ambalajının da çevreye duyarlı olması açısından kullanım önceliğinde olan ürünlerdir. Endüstriyel üretim ürünlerinde kullanılan ambalaj ve paketleme malzemeleri doğada binlerce yıl yok olmamaktadır. Buda ekosistem içindeki canlı varlıkların yaşamsal döngüsünü etkilemekte ve ekolojik dengenin bozulmasına yol açmaktadır. Ekolojik dengeyi olumsuz etkileyen her madde ve kimyasal atık ileriki nesiller için yaşamsal faaliyetlerin kısıtlanması anlamına gelmektedir. Buda giderek türlerin yok olmasına, tedavisi bulunamayan veya zor tedavi edilen hastalıkların yaygınlaşmasına, oksijen kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Kimyasal maddeler ile işlenen topraktan alınan ürünlerin sağlığı olumsuz etkilediği gerçeği kabul görmüştür. Bu besin maddeleri ilerideki nesillere kalıtsal hastalıklar bırakmaktadır. Eko Etiket sahibi ürünlerin ambalajları da dahil olmak üzere çevreye hiçbir zararı yoktur. Üretim aşamasında hiçbir şekilde kimyasal madde ve hormon kullanılmaz. Doğada çabuk çözülebilen ve toprağa, havaya herhangi bir zararı olmayan ambalaj ürünleri kullanılır. Böylelikle ekolojik dengeye ve insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmayan ürünler üretilir. Bu ürünlerin tüketimi hem kendi sağlığımız hem de gelecek nesillerin kaliteli yaşam alanlarına sahip olmaları açısından önemlidir. Organik üretim şekline değer veren ve bu üretimi gerçekleştiren firmalar işlerini titizlikle yapmaktadırlar. Üretimin her aşamasında kontrol sağlanmakta ve gönüllü bir şekilde Eko uygulama yapmaktadırlar.

Eko Etiket sahibi ürünleri tüketirken herhangi bir tedirginlik yaşanmamalıdır. Avrupa Birliği’nce onaylanmış olan EUROLAB Sertifikası ile organik üretim ürünü olan bu gıda maddeleri tamamen doğal üretim yöntemleri ile üretilip, yetiştirilecek olan tarım ürünlerinde ise doğal olgunluk süreci beklenmektedir. Hızlı üretim sağlamak amacı ile hiçbir şekilde ürünün çabuk yetişmesi için kimyasal gübre yada üretilen ürünün daha verimli olması için hormon içerikli maddeler kullanılmamaktadır.

İlginizi Çekebilir