Doğal Ürün Sertifikası

Doğal ürün; bir ürünün ekolojik düzende, doğada kendiliğinden büyümesi/yetişmesi, kimyasal gübrelerden ve ilaçlardan kaçınarak sadece bitkisel ve hayvansal gübre kullanılarak elde edilen üründür.

Doğal ürün dendiğinden aklımıza organik ürün de gelmektedir. Birlikte anıldıklarını sıklıkla duyarız. Ancak aralarındaki tek fark doğal ürünlerde resmi kuruluşlar tarafından verilen belirli bir sertifika yoktur.

Organik ürünler doğal ürünlere göre daha güvenlidir denebilir. Sebebi ürünün rafa yerleşinceye kadar her sürecinin bir sertifikasyon şirketi dahilinde yazılı kaynaklarla belgeleniyor olmasıdır.

Doğada kendiliğinden yetişen, üzerinde kimyasal değişimlere yer verilmeyen şekli yönüyle de müdahelede bulunulmayan ürünler bu kapsama girer. Bahçe ve çiftlik ortamlarında sadece organik ve hayvansal gübreler yer alabilir.

Ürünlerin her aşamasında ürünün genetiğini bozacak herhangi bir ilaç ya da doğal olmayan kimyasal kullanılmaması piyasadaki pek çok ürüne göre hem daha sağlıklı hem daha pahalı yapar.

Doğal ürünler, dendiğinde aklımıza sadece yiyecek sektörü gelmemeli. Doğal üretilen bitkiler; cilt bakımında kullanılan pek çok ürünün içinde, ev temizliğinde, ilaçlarımızda kullanılır.

Aleo vera bitkisinin cilt sağlığındaki önemi düşünüldüğünde içine herhangi bir kimyasal ürün verilerek yetişmesi onun sağlık yönündeki olumlu işlevini de yok edecektir.

Doğal sebze, zeytinyağı ve reçeller hem sağlıklı yaşamımıza hem de vücutta biriken toksinleri en aza indirmemize etki eder.

Doğal ürün alanında verilmeyen bu sertifika, kozmetik alanında içerisinde sadece doğal yağ ve mumlar, bitki özleri ve çiçek suları barındırdığı için Doğal Kozmetik Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Doğal Ürünler Pazarı

Ülkemizde de bu anlamda pek çok bölgede doğal ürünler pazarı bulunmaktadır. Günümüzde bu faaliyetler, herhangi bir sertifikasyona da gerek duyulmadığı için internet ortamında doğal ürün pazarlarının faaliyetlerini görebiliriz.

ABD - Natural Product Association (NPA)

NPA, doğal ürün üretiminde adından söz ettiren bir sertifikadır. Gıda takviyeleri, sağlık ve güzellik alanında söz konusu bir sertifikadır. Doğal olmasının yanında kozmetik ürünler üretilirken hayvanlar üzerinde test edilmemesi, insan sağlığına tehlike oluşturacak ürünler barındırmaması ve çevreye zarar vermeyen geri dönüşüm özelliğine sahip, paketlemesinde dahi doğal ambalaj kullanılan bir disipline sahip oluşu ile dikkat çeker.

Ürünlerin doğal sertifikaya sahip olabilmesi için yüzde 95 doğal içeriğe sahip olması ve petrol kökenli bileşenler içermemesi gerekir.

Sertifikasyon Nedir ?

Sertifikasyon; Organik tarım standartlarının ürünler için belirlediği yöntemlerin uygulanması sonucu işletmenin; belgede belirtilen şartların yerine getirildiğinin onayını vermesi ve ürünün de onay alması ile belgelendirilmesidir.

Bir ürünün doğal/organik olarak görülmesi ve etiketlenmesi için; ulusal ve uluslararası büyük ölçekli otoriterlerce belirlenen organik tarıma yönelik kuralları içeren yönetmeliği kriter olarak almaları gerekir.

Doğal Ürün Sertifikası Nedir?

Çevre ile adapte olmuş uyumlu bir üretim metoduna sahip, doğal imalathanelerde üretilen ürünler bu kapsama girer.

Doğal dediğimiz ürünü diğerlerinden ayıran genellikle bitkisel ve çevre dostu ürünlerden elde edilmiş olmasıdır. Tamamıyla çevreye ve tüketiciye zararsız bir yapıya sahiptir.

Doğal ürün yetiştirme süreci tarlada çalışan çiftçilerin kontrolünden başlar. Çiftçiler tarlalarında hiçbir şekilde katkı maddeli kimyasal ilaç, ürünü çabuk büyütecek hormon ve gübre kullanamazlar. Bu tarz zararlı etkinlikler gerçekleştirmeyeceklerine dair sözleşme yapılır.

Market ya da pazarlarda doğal dediğimiz ürünlerin ambalajlarında tarım ve köy işleri bakanlığının logosu, kuruluşun logosu bulunur.

Doğal olan ürün diğer ürünlere göre fiyat yönüyle bir farka tabidir. Bunun sebebi; Suni gübre, kimyasal ilaç, kimyasal gübre kullanılmadığı içindir. Üretimde doğal tohumlar kullanılırken, tarlaya hiçbir şekilde tarım aracı ya da traktör girmez.

İlginizi Çekebilir